תמ"א 38

לנוחיותכם ריכזנו עבורכם מידע מקיף, עדכני ורלוונטי

השתדלנו לרכז, מעבר למידע תיאורטי על התכנית עצמה, גם מידע מקיף על התהליך מיומה הראשון של התכנית, דרך היישום בפועל, הקשיים, התיקונים, וההצלחות (כן, יש גם כאלה).

תכנית מאתר ארצית 38: קצת רקע

תמ"א (תמ"א 38) או בשמה המלא – תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, גובשה ביוזמת מנהל התכנון במשרד הפנים ואושרה ע"י הממשלה במאי 2005. מטרתה של תמ"א 38 היא חיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה במבנים שלא נבנו לפי התקן המחמיר לרעידות אדמה (ת"י 413), אשר נכנס לתוקפו בשנת 1975. בפועל, מרבית המבנים שנבנו לפני 1980 לא עומדים בתקן זה.

תמ"א 38 קובעת הנחיות מפורשות כיצד לחזק מבנים כדי לשפר עמידותם לרעידות אדמה. בנוסף התכנית מגדירה את אופן בדיקת המבנה לרעידות אדמה. התכנית מאפשרת ליזמים להוסיף קומות על בניינים קיימים, בתמורה לחיזוק הבניינים מפני רעידות אדמה. בעלי הדירות הקיימות "מוכרים" את זכויות הבנייה על הגג (או קומת הקרקע) ובתמורה לכך "מקבלים" הדיירים מהיזם את חיזוק הבניין לרעידות אדמה ללא תמורה.

עם הזמן התעוררה גם המודעות הציבורית בנושא מיגון וממ"דים, במיוחד לאחר מלחמת לבנון השניה ומבצע עופרת יצוקה. נוצר צורך למגן מאות אלפי דירות שנבנו לפני שנת 1991 ללא ממ"דים. המדינה התייחסה לכך בתכנית תמ"א 38.

 

הבניה במסגרת תמ"א 38

הבניה במסגרת תמ"א 38 הינה מורכבת ומסובכת, לעיתים אף יותר מבניה חדשה. החיבור בין מערכות הבניין הישנות והחדשות, אופן החיזוק וההשתלבות בבניה קיימת, דורשו ידע ומומחיות שאינו נחלתן של חברות רבות. בנוסף, בניה על מבנה מגורים בזמן שגרים בו דיירים, דורשת תכנון מקיף ושיתוף פעולה צמוד מצד הדיירים. המלצתנו לדיירים היא לבדוק כי הקבלן או החברה איתה הם מתכוונים לבצע את הפרויקט עומדים בתקנים הרלוונטיים לבניה, ובעלי ניסיון מוכח בביצוע פרויקטים מסוג זה.

 

מדוע לבצע תמ"א 38?

תמ"א 38 נועדה לתת מענה לחיזוק מפני רעידות אדמה. במקרה של רעידת אדמה חזקה העלולה להתרחש באזורנו ייפגעו מבנים רבים עד כדי חשש לקריסתם. תקן החיזוק לרעידות אדמה (413) מבוסס על סמך הניסיון הרב שנצבר בעולם לחיזוק מבנים והתמודדות עם רעידות אדמה.  בנוסף תמ"א 38 מתייחסת למיגון העורף במתקפת טילים ע"י פתרונות מיגון שונים.
באופן כללי, תמ"א 38 מאפשרת תוספת שטח של עד 25 מטר לדירה, וזאת במידה ואין חריגה מקווי הבניין הרלוונטיים לבניין לפי תכנית בניין עירונית (תב"ע) ומדיניות אזורית, או לפי קווים שמוגדרים בתכנית תמ"א 38. ברוב הפרויקטים (בהתאם לאופי הפרויקט) יוצעו לדיירים תמריצים והטבות נוספות, בתמורה לזכויות הבניה. בין ההטבות המוצעות: תוספת ממ"ד (מרחב מוגן דירתי), הרחבות, שיפוץ חיצוני מקיף, הוספת מעלית, והוספת חניות, מרפסות.

  • תמ"א 38: קצת רקע
  • הבניה במסגרת תמ"א 38 
  • מדוע לבצע תמ"א, תמריצים
למעלה